Search
Close this search box.

Trening ujutru ili uveče – Šta je bolje?

Da li vežbati ujutru ili uveče

Da li trenirati ujutru ili uveče zavisi od vaših ciljeva i doba dana koje vam je napogodnije da vežbate. Kratko rečeno najbolje vreme za trening je ono vreme koje najbolje odgovara vašem životnom stilu.

Trening ujutru ili uveče? Kad je najbolje raditi vezbe za stomak? Koje je najbolje vreme za trening snage? Kada je najbolje trenirati za mršavljenje? 

Evo šta o svemu ovome kaže nauka.

Trening ujutro | Šta nauka kaže o treningu ujutru | Jutarnji trening video | Šta nauka kaže o treningu popodne i uveče | Dakle da li vežbati ujutru ili uveče

Trening ujutro

Ukoliko razmislite logički postoje brojni razlozi za trening ujutro. Prvo, trening ćete uraditi pre nego što započnete dan a to znači da vam dan počinje sa endorfinima( “hormonima sreće”, koji su zaduženi za dobro raspoloženje). Dobar osećaj je kada znate da ste uradili sjajnu stvar za sebe od samog jutra.

Drugo, nećete morati da brinete o vežbanju kasnije popodne ili uveče. Ovo je odlično jer ostatak dana možete da planirate kako vam odgovara, za spemanje hrane, druženje sa prijateljima ili jednostavno da se opustite uz dobru muziku ili omiljenu seriju.

Trening ujutro

Šta nauka kaže o treningu ujutru

Brojne studije podržavaju ideju jutarnjeg vežbanja. Studija objavljena u časopisu  Medicina i nauka u sportu i vežbanju, procenjivala je kako su žene reagovale na hranu nakon što su vežbale ujutru.

Kada su učesnice – one sa zdravom telesnom težinom i one koji su bile gojazne – hodale brzim tempom 45 minuta, manje su ih ometale fotografije ukusne hrane u poređenju sa onim danima kada nisu uspele da vežbaju.

Onim danima kada su učesnice vežbale ujutru, bile su fizički aktivnije tokom dana više nego danima kada nisu vežbale ujutru. Dodatne prednosti jutarnjeg treninga uključuju ubrzan metabolizam, što znači da ćete nastaviti da sagorevate kalorije tokom dana dok ih konzumirate, a ne noću dok spavate.

Studije sugerišu da bi vežbanje kasno uveče moglo ugroziti kvalitet vašeg sna. Vežbanje povećava broj otkucaja srca i telesnu temperaturu. To znači da kasni večernji  treninzi mogu ometati vašu sposobnost da zaspite. Prema nekim studijama vežbanje u 7 ujutro, u poređenju sa kasnijim popodnevnim ili večernjim satima, može pomoći pojedincima da imaju bolji i kvalitetniji san.

Odgovor na pitanje kada je najbolje trenirati za mršavljenje nalazi se u činjenici da vežbači mogu sagoreti do 20 procenata više telesne masti kada vežbaju na prazan stomak. Ovo je mnogo jednostavnije ostvariti ujutro, pre doručka, nego nakon celog dana u toku koga imate više obroka.

Jutarnji trening video

Šta nauka kaže o treningu popodne i uveče

Ukoliko volite da duže odspavate ujutro onda je trening popodne ili uveče pravi izbor za vas. Trening ujutro ima brojne prednosti ali ukolo vežbate u popodnevnim ili večernjim satima i to nosi brojne benefite.

Naučno je dokazano da vaše telo postiže najviši nivo za realizaciju fizičkih aktivnosti u toku popodneva. Temperatura tela se povećava tokom dana i optimizuje funkciju, snagu i izdržljivost vaših mišića, povećava se aktivnost enzima.

Između 14 i 18:00 časova, vaša telesna temperatura je najviša. U toku ovog vremenskog okvira vaše telo je najspremnije i ovaj period je potencijano najbolji deo dana za vežbanje.

Odgovori na pitanja, koje je najbolje vreme za trening snage i kad je najbolje raditi vezbe za stomak, leže u podatku da je vaše vreme reakcije najbrže popodne i uveče. Brzina vremena reakcije je jako važna za treninge kao što su intervalni trening visokog intenziteta (HIIT), preskakanje vijače i treninge snage. Kasno popodne je vreme kada su vam otkucaji srca i krvni pritisak najniži, što smanjuje šanse za povredu i poboljšava performanse.

Dakle da li vežbati ujutru ili uveče?

Vežbanje ujutro ili uveče

Iako se nauka i studije čine kontradiktornima o tome koje je najbolje vreme za trening, jedna stvar je jasna: Vežbanje je važno, bez obzira u koje doba dana trenirate. Ono što je zaista važno je da pronađete doba dana koje vama odgovara i koje odgovara vašem rasporedu, a zatim ga se držite.

Vežbanje vam pomaže da zaspite brže i spavate kvalitetnije noću. Konzistentnost u vežbanju u isto vreme svakog dana pomaže u regulisanju cirkadijalnih ritmova tela. Nije bitno da li je trening ujutru, uveče ili negde između. Sve dok je vreme vežbanja predvidljivo-unapred poznato, pomoći će vam da zaspite i probudite se u isto vreme. Vežbanje na otvorenom je još bolje. Sunce je najmoćniji regulator cirkadijalnog sata i radi u tandemu sa fizičkom aktivnošću.

Podelite objavu:

You cannot copy content of this page