Alfa-lipoinska kiselina podstiče lučenje acetilholina, poboljšava kognitivne funkcije i pamćenje, a uz to je i snažan antioksidans.
Šta je alfla lipoinska kiselina | Alfa lipoinska kiselina u namirnicama | Alfa lipoinska kiselina zdravstvene koristi | R-alfa lipoinska kiselina i S-lipoinska kiselina razlike | Alfa lipoinska kiselina cena | Alfa-lipoinska kiselina najbolji suplementi | Alfa lipoinska kiselina kako se pije | Alfa lipoinska kiselina preporučena dnevna doza | Alfa lipoinska kiselina neželjena dejstva | Alfa lipoinska kiselina i dijabetes | Alfa lipoinska kiselina u trudnoći | Alfa lipoinska kiselina i mleko
Šta je alfa lipoinska kiselina?
Alfla lipoinska kiselina je masna kiselina koja sadrži sumpor i prirodno se nalazi u organizmu. Ono što je izdvaja od drugih antioksidanasa jeste njena sposobnost da se rastvara i u vodi i u mastima.
Ona ima ključnu ulogu u bioenergetskim reakcijama mitohondrija i intenzivno se proučava zbog svog terapijskog potencijala u lečenju različitih zdravstvenih stanja, posebno onih povezanih sa oksidativnim stresom.
Male količine lipoinske kiseline mogu se uneti kroz ishranu.
Međutim, nivo lipoinske kiseline u telu opada sa godinama. Zato je potrebno unositi alfa-lipoinsku kiselinu putem suplemenata kako bi organizam funkcionisao optimalno.
Alfa-lipoinska kiselina (ALA) je jedinstven antioksidans jer je rastvorljiva i u vodi i u mastima, što joj omogućava da deluje u svim delovima ćelije. Oksidativna oštećenja ćelija, izazvana slobodnim radikalima, igraju ključnu ulogu u razvoju mnogih bolesti povezanih sa starenjem. Što je više lipoinske kiseline u organizmu, to su izraženiji njeni antioksidativni benefiti.
Lipoinska kiselina može nesmetano prolaziti kroz ćelije u celom telu, što joj omogućava i lako prelaženje krvno-moždane barijere.
Alfa lipoinska kiselina u namirnicama

Alfa lipoinska kiselina u namirnicama može se naći u crvenom mesu, govedini, iznutricama, šargarepi, cvekli, spanaću, zelju, brokoliju, paradajzu, prokelju i krompiru.
Alfa lipoinska kiselina zdravstvene koristi
Alfa-lipoinska kiselina ima brojne zdravstvene koristi, posebno zbog svoje sposobnosti da neutrališe slobodne radikale i podrži delovanje drugih antioksidanasa. Koristi se u različitim terapijskim kontekstima, naročito kod stanja povezanih sa oksidativnim stresom i starenjem.
Koristi alfa lipoinske kiseline:
Poboljšava kognitivne funkcije: Alfa-lipoinska kiselina je rastvorljiva i u vodi i u mastima, što joj omogućava da brzo pređe krvno-moždanu barijeru nakon unosa. ALA poboljšava funkciju mozga i procese učenja tako što direktno podstiče proizvodnju acetilholina, ključnog neurotransmitera za pamćenje i učenje.
Obnavlja zdravlje neurona.
Antioksidativna svojstva: ALA se često naziva „najmoćnijim među antioksidansima“ jer neutrališe slobodne radikale, vezuje teške metale i pomaže u obnavljanju iscrpljenih antioksidanasa u organizmu, uključujući vitamin C i vitamin E, glutation i koenzim Q10.(1,2,3,4). Smanjenjem upale i uklanjanjem teških metala iz mozga, poboljšavaju se mentalne funkcije i jasnoća razmišljanja.
Neuro protektivni efekat: Pokazala je potencijal u prevenciji i lečenju neurodegenerativnih bolesti poput Alchajmerove i Parkinsonove bolesti zahvaljujući svojoj sposobnosti da reguliše puteve oksidativnog stresa (1, 5, 3) Pojačava kognitivne funkcije i pamćenje kod pacijenata obolelih od Alchajmerove bolesti.
Usporavanje starenja i metaboličke koristi: ALA pomaže u usporavanju procesa starenja i može doprineti prevenciji poremećaja povezanih sa starenjem, uključujući metaboličke probleme i starenje kože(5,6).
Kardiovaskularno zdravlje: Može pomoći u smanjenju komplikacija povezanih sa kardiovaskularnim bolestima poboljšanjem lipidnog profila, uključujući snižavanje nivoa triglicerida i LDL holesterola(1,7).
Kontrola dijabetesa: ALA može pomoći u ublažavanju komplikacija dijabetesa, posebno dijabetičke neuropatije, tako što smanjuje oksidativni stres i poboljšava preuzimanje glukoze u ćelije(3,8,9).
Regulacija telesne težine: Istraživanja pokazuju da ALA može doprineti smanjenju gojaznosti, ali rezultati nisu konzistentni (4).
Zdravlje jetre: Zbog svoje uloge u metabolizmu i smanjenju oksidativnog stresa, ALA se koristi za lečenje bolesti jetre, uključujući oštećenja uzrokovana alkoholom i druge jetrene poremećaje(9).
Alfa-lipoinska kiselina smanjuje bore

U jednoj studiji topički rastvor sa 5% alfa-lipoične kiseline nanet je na lice dobrovoljaca. Rezultati ovog istraživanja koje je bilo dvostruko slepo i placebo-kontrolisano pokazali su smanjenje bora, gotovo potpuno uklanjanje sitnih linija i vidno poboljšanje tena i teksture kože kod većine učesnika(10).
R-alfa lipoinska kiselina i S-lipoinska kiselina razlike
R-lipoinska kiselina (R-ALA) i S-lipoinska kiselina (S-ALA) su dva oblika u kojima alfa-lipoinska kiselina (ALA) postoji.
Suplementi alfa-lipoinske kiseline obično sadrže 50/50 mešavinu R-(prirodnog) i S-(sintetičkog) oblika. Ovi enantiomeri su kao odraz u ogledalu, a takva kombinacija se naziva racemska mešavina.
R-lipoinska kiselina (R-ALA) je prirodni i biološki aktivni oblik lipoinske kiseline koji se nalazi u ljudskom telu, životinjama i biljkama. To je jedini oblik koji deluje kao ko-faktor mitohondrijalnih enzima uključenih u proizvodnju energije. Ima jače antioksidativno dejstvo i bolje se apsorbuje.
S-lipoinska kiselina (S-ALA)– Hemijski je sintetisana 1952. godine. S-lipoinska kiselina se ne nalazi u prirodi. Sintetički je oblik koji se obično dobija tokom proizvodnje ALA suplemenata, ali ima slabiju biološku aktivnost.
Smatra se da se ova dva enantiomera biološki razlikuju. Međutim, većina istraživanja u poslednjih 30 godina rađena je sa racemičnom verzijom alfa-lipoinske kiseline, jer R-oblik nije bio komercijalno dostupan.
Većina suplemenata alfa lipoinske kiseline sadrži mešavinu R-ALA i S-ALA.
Suplementi alfa-lipoinske kiseline se proizvode kao mešavina jer je R-lipoinska kiselina, kada se odvoji od S-oblika, veoma nestabilna. Brzo se razgrađuje, što je čini neprikladnom za upotrebu kao dodatak ishrani.
Mali broj kompanija prolazi kroz složen i skup proces uklanjanja sintetičke S-lipoinske kiseline iz R-lipoinske kiseline. Zato, ukoliko na ambalaži nije izričito navedeno 100% R-ALA, budite sigurni da dobijate 50/50 mešavinu.
Važno je znati da R-ALA može biti i do dvanaest puta efikasnija od drugih suplemenata alfa lipoinske kiseline. U suplementima R-ALA nalazi su u obliku natrijumove soli R-lipoinske kiseline(natrijum R-lipoat, Na-RALA) koja se bolje apsorbuje od slobodne lipoinske kiseline, zahvaljujući svojoj većoj rastvorljivosti.
Kako i kada stvari kreću nizbrdo?
Kako starimo, hemija našeg mozga i metabolizam se menjaju:
Nivo acetilholina opada
Povećava se oksidativno oštećenje nervnih ćelija (usled delovanja slobodnih radikala)
Teški metali se nakupljaju u ćelijama
Svi ovi faktori doprinose razvoju neurodegenerativnih bolesti povezanih sa starenjem, kao što su Alchajmerova i Parkinsonova bolest, kao i demencija. Međutim, čak i ako vas ne brinu efekti starenja, alfa-lipoinska kiselina može pomoći u očuvanju zdravlja mozga.
Alfa lipoinska kiselina cena
Cena alfa lipoinske kiseline zavisi od toga gde kupujete, da li su kapsule, tablete, prah ili kaplete i od oblika alfa lipoinske kiseline.
Okvirno alfa lipoinska kiselina cena za šezdeset kapsula kreće se od 758 Rsd do 868 Rsd.
Cena za šezdeset kapsula R-alfa lipoiske kiseline kreće se oko 900 Rsd.
Alfa-lipoinska kiselina najbolji suplementi

Airboy-alfa lipoinska kiselina kapsule
Pakovanja su od 30, 60 i 120 kapsula.
Doza su dve kapsule. Količina alfa lipoinske kiseline po dozi je 650 mg.
*Cena za šezdeset kapsula u trenutku objavljivan teksta iznosi 758 Rsd.

Enony-alfa lipoinska kiselina kapsule
Pakovanje je od 60 kapsula.
Doza je jedna kapsula. Količina alfa lipoinske kiseline po dozi je 600 mg.
*Cena ALA kapsula u trenutku objavljivanja teksta iznosi 868 Rsd.

Coolkin-alfa lipoinska kiselina kapsule
Pakovanja su od 30, 60 i 120 kapsula.
Doza su dve kapsule. Količina alfa lipoinske kiseline po dozi je 1300 mg(650 mg po kapsuli).
*Cena za šezdeset kapsula alfa lipoinske kiseline u trenutku objavljivanja teksta iznosi 773 Rsd.

Mbhave-alfa lipoinska kiselina kaplete
Pakovanje je od 100 kapleta.
Doza je jedna kapleta. Količina alfa lipoinske kiseline po dozi je 500 mg.
*Cena kapleta alfa lipoinske kiseline u trenutku objavljivanja teksta iznosi 1167 Rsd.

Pslalae-alfa lipoinska kiselina kapsule
Pakovanja su od 30, 60 i 120 kapsula.
Doza su dve kapsule. Količina alfa lipoinske kiseline po dozi je 480 mg.
*Cena za šezdeset kapsula alfa lipoinske kiseline u trenutku objavljivanja teksta iznosi 758 Rsd.

Enony-R-alfa lipoinska kiselina kapsule
Pakovanje je od 60 kapsula.
Doza su dve kapsule. Količina R-alfa lipoičke kiseline po dozi je 600 mg(iz natrijumove soli R-liponiske kiseline:Na-RALA). Kapsule sadrže biotin i natrijum.
*Cena R-ALA kapsula u trenutku objavljivanja teksta iznosi 868 Rsd.
Alfa lipoinska kiselina kako se pije
Alfo lipoinska kiselina se pije jedan sat pre jela. Može se uzimati jednom ili u podeljenim dozama tokom dana. Unos sa hranom smanjuje njenu bioraspoloživost. Uzimanje alfa-lipoinske kiseline (ALA) uz hranu smanjuje njenu ukupnu koncentraciju u krvi za oko 30%.
Alfa lipoinska kiselina preporučena dnevna doza

Alfa-lipoinske kiseline (ALA) preporučena dnevna doza zavisi od svrhe uzimanja:
Doziranje alfa-lipoične kiseline za antioksidativne koristi je 50-100 mg dnevno.
Doza ALA za dijabetičku neuropatiju je 800 mg dnevno podeljeno u dve doze.
Preporučena doza za dijabetes i insulinsku rezistenciju je 300–600 mg dnevno.
ALA doziranje za kognitivnu podršku i neuroprotekciju je 200–600 mg dnevno. 📌Predlog je da počnete sa dozom od 400 mg dnevno i polako povećate dozu do 600 mg dnevno. Uzima se u dve doze tokom dana. Alfa-lipoinska kiselina se često kombinuje sa B-vitaminima.
Alfa lipoinska kiselina neželjena dejstva
Alfa-lipoinska kiselina kao suplement generalno se dobro podnosi ali kod nekih ljudi može izazvati neželjena dejstva, naročito pri većim dozama.
Alfa lipoinska kiselina najčešća neželjena dejstva:
Dijareja
Umor i nesanica
Osip na koži
Posebne mere opreza:
Snižava nivo šećera u krvi – Dijabetičari i osobe sa niskim šećerom u krvi treba da koriste ALA isključivo uz nadzor lekara.
Može smanjiti nivo hormona štitne žlezde – Preporučuje se redovna kontrola hormona i prilagođavanje doza ALA i lekova za štitnu žlezdu.
Snižava nivo vitamina B1 (tiamin) – Ovo može biti opasno kod osoba koje konzumiraju alkohol ili pate od neuhranjenosti. Preporučuje se dodatni unos vitamina B1.
Može ometati apsorpciju biotina – Pošto ALA ima sličnu hemijsku strukturu kao biotin, može mu smanjiti transport kroz ćelijske membrane. U tom slučaju može biti potrebno povećati unos biotina.
📌 Preporuka: Ako koristite ALA u dužem periodu ili u višim dozama, idite na redovne medicinske kontrole i balansirajte unosa vitamina i minerala.
Alfa lipoinska kiselina i dijabetes

Alfa-lipoinska kiselina poboljšava regulaciju šećera u krvi, povećava osetljivost na insulin, smanjuje oksidativni stres i ublažava neuropatiju kod dijabetičara(11).
Dodaci ishrani sa alfa-lipoinskom kiselinom pomažu u sprečavanju gubitka vida i ublažavanju neuropatskih simptoma kod dijabetičara tako što štite sitne krvne sudove od oštećenja i sprečavaju ćelijsku smrt izazvanu dijabetesom(12,13,14).
Alfa lipoinska kiselina u trudnoći
Istraživanja ukazuju na to da je alfa–lipoinska kiselina (ALA) generalno bezbedna za upotrebu tokom trudnoće. Retrospektivna opservaciona studija na 610 trudnica koje su svakodnevno uzimale 600 mg ALA nije pokazala nikakve štetne efekte ni kod majki ni kod novorođenčadi, što sugeriše da ALA ima povoljan bezbednosni profil tokom trudnoće(15).
Pored toga, u jednoj studiji koja je ispitivala kombinovanu oralnu i vaginalnu primenu ALA kod žena sa rizikom od prevremenog porođaja, nisu uočeni neželjeni efekti(16).
Alfa lipoinska kiselina i mleko
ALA nije prisutna u mleku. Neki mlečni proizvodi mogu sadržavati male količine prekursora koji podržavaju metabolizam ALA u telu.
Međutim, postoje neka pitanja vezana za kombinaciju suplemenata ALA i mleka:
Da li ALA ima uticaj na varenje mleka?
Da li mleko utiče na apsorpciju alfa-lipoinske kiseline?
Idemo redom.
Da li ALA ima uticaj na varenje mleka?
ALA može doprineti poboljšanju insulinske osetljivosti, što može biti korisno za ljude sa insulinskom rezistencijom ili dijabetesom, koji imaju problema sa metabolizmom mlečnih šećera (laktoze).
Kod osoba sa osetljivim želucem, ALA ponekad može izazvati blage digestivne tegobe, pa se ne preporučuje uzimanje zajedno sa mlekom ako imate probleme sa varenjem.
Da li mleko utiče na apsorpciju alfa-lipoinske kiseline?
ALA se najbolje apsorbuje na prazan stomak, jer hrana, posebno proteini i minerali iz mleka, smanjuju njenu bioraspoloživost.
Kalcijum iz mleka može potencijalno uticati na apsorpciju ALA, ali ovo još uvek nije dovoljno istraženo.
Pročitajte
>> Triptofan-šta je, nuspojave, iskustva, cena, suplementi
>> Šta je NMN i kakva su iskustva korisnika
>> Vitamin B12-sedam najboljih suplemenata u 2025.
>> Magnezijum glicinat-pet suplemenata u 2025.
>> Vitamin B3-šta je, za šta služi, dnevna doza, suplementi