IPL epilacija – šta je i da li je zaista trajna?

IPL epilacija, šta je IPL epilacija i da li je zaista trajna

IPL je skraćenica od Intense Pulsed Light, odnosno intenzivna pulsirajuća svetlost. IPL metod koristi moćne svetlosne zrake za lečenje različitih dermatoloških stanja, kao i za efikasno uklanjanje dlaka.

Prvobitno, IPL je razvijen i korišćen samo u medicinske i kozmetičke svrhe. Međutim, primećeno je da osim što je pozitivno uticao na stanje kože pacijenata, tretman IPL-om smanjio je i količinu dlaka na tretiranom području.

Nakon toga, sprovedeni su eksperimenti sa prvim IPL sistemom za uklanjanje dlaka. Cilj im je bio da se proceni efikasnost IPL-a za eliminaciju dlaka.

Prvim IPL mašinama upravljali su kliničari. Ovi uređaji koristili su nefiltriranu svetlost što je izazivalo brojne neželjene efekte i visok nivo nelagodnosti.

Osim toga, rezultati su bili nedosledni i ponekad razočaravajući za tako skupe tretmane.

Tokom godina tehnologija je razvijena i unapređena. Danas, IPL uređaji imaju ugrađene filtere za blokiranje nepotrebnih i štetnih talasnih dužina a neki imaju i funkciju hlađenja. Obe karatkeristike minimiziraju neželjene efekte i nivo bola.

Više nije neophodno da idete u kliniku ili salon ako želite da uradite tretman IPL-om . Na tržištu postoji puno odličnih IPL uređaja za kućnu upotrebu. Ovi uređaji su efikasni iako nisu jaki kao oni koji se koriste u specijalizovanim salonima i klinikama.

IPL tretmani u salonima, iako još uvek relativno skupi, danas su mnogo pristupačniji široj javnosti, a ne samo imućnoj eliti.

Kako funkcioniše IPL?

IPL koristi polihromatsko svetlo (pun spektar) i infracrveno zračenje niskog dometa da cilja tamni pigment (melanin) koji se nalazi u koži i dlaci. Melanin se u višoj koncentraciji nalazi oko baze folikula dlake.

Jedinice mere za talasne dužine svetlosti i infracrvenog zračenja poznate su kao nanometri (nms), pri čemu je svaki nm jednak jednom milijardnom delu metra.

Kao što je ranije pomenuto, filteri se koriste za blokiranje najštetnijih talasnih dužina svetlosti, tako da se koristi široka talasna dužina (obično između 500 – 1200 nm).

Kako svetlosnu energiju apsorbuje melanin oko korena dlake, stvara se toplota koja zauzvrat uništava papilu. Ovo dovodi do opadanja dlake, obično jednu do dve nedelje nakon tretmana. Cilj IPL tretmana je da se trajno ošteti folikul dlake u dovoljnoj meri da spreči ponovni rast dlake.

# Papila je velika struktura u osnovi folikula dlake i uglavnom je čine vezivno tkivo i kapilarna petlja. Oko nje se nalazi matrica dlake.

Ovo je razlog zašto je IPL efikasan samo za osobe sa dobrim kontrastom između tona kože i tona dlake.

Ukoliko imate svetlu kožu i tamnu dlaku, idealan ste kandidat za IPL metod uklanjanja dlaka.

Ako je vaša koža previše tamna, veći je rizik da koža apsorbuje svetlost i da se opečete.

Tabela ispod, koju je sredinom 70-ih razvio Thomas B. Fitzpatrick  i po njemu je nazvala Fitzpatrikova skala, koristi se za klasifikaciju tonova kože u smislu njihovog odgovora na UV svetlost.

Ako ste u tonu kože od 1 do 4, onda se IPL smatra bezbednim za vas.

Ton kožeBoja kožeBoja dlakeBoja očijuOpis
1Bela ili veoma bledaPlavaPlava, zelena, sivaUvek gori nikada ne dobija ten
2Bleda sa bež nijansomKestenjaska ili tamno plavaPlavaUvek gori nekada dobije ten
3Bež do svetlo braonTamno braonTamno braonPonekad izgori uvek dobija ten
4Svetla do umereno braonCrnaBraonRetko izgori uvek dobija ten
5Srednja do tamno braonCrnaBraonkasto crnaRetko izgori, uvek dobija ten, više od proseka
6Tamno braon do crneCrnaCrnaNikada ne izgori
Fitzpatrikova skala tonova kože

Boja dlake je takođe važan faktor, s tim što IPL nije efikasan za osobe sa svetloplavom, belom, sedom ili crvenom dlakom.

Da li su IPL i laser isto – u čemu je razlika?

Laser i IPL koriste svetlosne zrake da ciljaju melanin kako bi uklonili dlake.

IPL koristi svetlosne zrake širokog spektra. Laser je mnogo ciljaniji. Laser koristi specifičnu talasnu dužinu svetlosti i trajanje pulsa, u zavisnosti od tipa kože i dlake pojedinca koji se tretira.

Većina kućnih uređaja zapravo koristi IPL tehnologiju. Laserski tretmani su za sada rezervisani samo za salone.

Što se tiče efikasnosti, ne postoje objavljeni i lako dostupni klinički podaci koji pokazuju da je jedna od ovih tehnologija efikasnija. Naravno uvek možete pročitati tvrdnje različitih klinika koje govore u prilog one tehnlogije koju koriste.

Da li je uklanjanje dlaka IPL-om trajno?

Na ovo nije tako jednostavno odgovoriti kao što mislite, jer postoje različiti faktori koji mogu uticati na rezultate.

Šta znači trajno smanjenje dlaka?

Prema definiciji trajno smanjenje dlaka znači: „ tokom vremena broj dlaka koje ponovo rastu mora da bude stabilan i veći od trajanja kompletnog ciklusa rasta dlake iz folikula “.

Kako bi ovo bilo jasno, treba razumeti tri faze u ciklusu rasta dlake:

Anagena faza – ovo je faza aktivnog rasta, tokom koje se proizvodi nova dlaka i raste do svoje maksimalne dužine.

Katagena faza– ovo je prelazna faza u kojoj je dlaka odvojena od folikula i snabdevanja krvlju.

Telogena faza – tokom ovog perioda folikul ostaje uspavan, sve do trenutka kada stara dlaka opadne a zatim ponovo počinje anagena faza rasta.

IPL je efikasan samo kada je dlaka u anagenoj fazi rasta. Samo jedan procenat dlaka po celom telu aktivno raste u bilo kom trenutku.

Pored toga, životni ciklusi dlake variraju po dužini u zavisnosti od oblasti tela i genetski su determinisani, tako da variraju od pojedinca do pojedinca.

Iz dostupnih podataka može se zaključiti da je IPL efikasan u smanjenju ponovnog rasta dlake (smanjenje do 80%), ali je potrebno vreme i više sesija da bi se postigli željeni rezultati.

Međutim, postoje ograničeni klinički podaci koji ukazuju na to koliko dugo ovo smanjenje dlake traje i koliko često se dešava.

Generalno, samo kao smernica, verovatno će vam trebati 6 – 8 sesija u početku (u zavisnosti od oblasti koja se tretira).

IPL uklanjanje dlaka kod kuće – za i protiv

Postoji mnogo efikasnih IPL uređaja dostupnih za kućnu upotrebu i oni se stalno unapređuju.

Koje su prednosti ove vrste epilacije u odnosu na tretmane u salonima?

Prednosti

Cena– na vrhu liste i najočiglednija prednost je ušteda. Početni izdaci će biti od 10 000 Rsd do 60 000 Rsd za dobar kućni uređaj. Kada se uporedi sa troškovima brojnih skupih salonskih sesija i naknadnih pregleda, postoji značajna ušteda.

Pogodnost – nema potrebe za zakazivanjem termina, tretmane možete obavljati kad god želite.

Udobnost – ne postoji ništa kao udobnost sopstvenog doma.

Privatnost – ako vam nije prijatno da se u salonu skidate pred nepoznatim osobama, kućni tretmani su vaš spas.

Nedostaci

Snaga uređaja– uređaji koje se koriste u salonima su jači od onih koje se prodaju za kućnu upotrebu. Rezultati se vide brže i mogu biti efikasniji.

Obučeni profesionalac – u salonu, obučeni profesionalac koristi opremu tako da ste u sigurnim rukama. Za izvođenje tretmana kod kuće potrebno je pažljivo pratiti sva uputstva i mere predostrožnosti navedene u priručniku proizvođača.

Oblast tela – neke oblasti tela npr. leđa je nemoguće da sami dohvatite kod kuće, tako da vam je pomoć neophodna.

Pročitajte

>> Depilacija ili epilacija-koja je razlika?

>> Dermaroler- devet najboljih u 2025.

>> Led maska za lice-devet najboljih u 2025.

>> Masažer za lice-devet najboljih u 2024.

>> Četka za čišćenje lica-pet najboljih u 2025.

Podelite objavu:
<p>You cannot copy content of this page</p>